Deň rodiny slávili v ďalších mestách a obciach na celom Slovensku

Minulý víkend sa uskutočnil Deň rodiny na viacerých miestach. Program odštartovali 20. mája v Michalovciach, pokračovali 21. mája v Bátovciach a v Snine a vyvrcholili 22. mája v nedeľu v Bratislave-Rači, Košiciach, Nitre, Oravskej Lesnej a Trnave.

V Snine išlo o podujatie Týždeň rodiny, ktoré pripravili dobrovoľníci z oblastného centra Snina Združenia kresťanských spoločenstiev mládeže. Organizátori si pripravili rôzne zaujímavé hry, prednášky, ale aj športové aktivity. Na svoje si určite prišiel každý člen rodiny. Týždeň rodiny ukončili spoločnou sobotou rodín v Animoterapeuticko-jazdeckom centre Snina, kde k dispozícii bola minizoo, takisto aj jazdenie na koni. V Nitre sa Deň rodiny uskutočnil 22. mája, ktorého sa zúčastnil tento rok rekordný počet ľudí. Prišlo niekoľko tisíc ľudí, aby tak boli súčasťou tejto významnej rodinnej udalosti v živote nitrančanov. Už tradične program prebiehal v parku na Sihoti, no po prvý krát sa v parku uskutočnila aj svätá omša, na ktorej bolo asi 300 ľudí. Do rodinnej hry sa zapojilo 375 rodín a svoju činnosť prezentovalo 13 neziskoviek. Takisto 22. mája sa konal Deň rodiny v Bratislave – Rači, na ktorý prišlo okolo 200 ľudí. Deň rodiny začal svätou omšou. Pre deti boli pripravené súťaže a odmeny, aktivity ako kreslenie na tvár, skákací hrad a lezecká stena. Rodičia si našli čas pre spoločné rozhovory, na stretnutie prišla aj zástupkyňa občianskeho združenia Mamila, ktorá poskytovala poradenstvo o dojčení a prezentovala činnosť združenia. Stretnutie farnosti sa ukončilo adoráciou. Organizátori veria, že v budúcom ročníku sa im podarí pritiahnuť na akciu viac ľudí aj z prostredia mimo farnosti.

V Trnave oslávili Deň rodiny 22. mája, začali svätou omšou obetovanou za rodiny, ktorú celebroval otec arcibiskup Ján Orosch a popoludní na nádvorí Mariánskej sály čakal rodiny kultúrny program a sprievodné aktivity spojené s prezentáciou neziskových organizácií, ktoré sa venujú rodinám. V súťažnej hre „Milujem rodinu“ si zasúťažili 4-členné rodinné družstvá. V kultúrnom programe vystupoval kúzelník Ivan a predstavili sa aj detské tanečné súbory, ktoré zatancovali ľudové aj moderné tanečné choreografie. Rodiny povzbudil aj Peter Bažík, ktorý prišiel aj so svojou dcérkou Danielkou a všetkým zaspieval aj zahral na husliach. V tomto ročníku Pán požehnal krásne slnečné počasie, preto sa na nádvorí deti povozili na koníkovi, zaskákali si na nafukovacom hrade, užili si historický šerm aj maľovanie na tvár. Na konci dňa 120 detí odovzdalo vyplnené súťažné lístky zo stanovíšť do zlosovacej súťaže.

Deň rodiny v Košiciach začal svätou omšou v Dóme sv. Alžbety, ktorú celebroval otec arcibiskup Bernard Bober a v homílii vladyka Chautur odpovedal na otázku „prečo“ – prečo nie sú manželstvá šťastné a kde nastáva problém. Neskôr sa obaja prihovorili prítomným už na pódiu, kde potom mohli účastníci podujatia sledovať dobre zostavený program, vystúpili 3 detské súbory, škola tanca a baletu, ľudové tance a kapela a úspech mala aj gospelová kapela. Programu sa zúčastnili starší, aj deti a celé rodiny. Prečítali vyhlásenie a zástupcovia asi desiatich prorodinných organizácií predstavili svoju činnosť. Pre deti boli pripravené skákacie hrady, maľovanie na tvár a iné atrakcie, počasie vyšlo a tak rodiny mohli spoločne prežiť pohodu a príjemné chvíle.

Program Dňa rodiny v Oravskej Lesnej začal 22. mája spoločnou modlitbou za požehnanie rodín v kostole sv. Anny a pokračoval v kultúrnom dome, kde bol pripravený bohatý program, plný zábavných súťaží, tanca a rozhovorov. Do súťaží sa zapojili všetci, od detí až po starých rodičov. Okrem odmenených štyroch rodín, ktoré dosiahli najväčší úspech v súťažiach, si všetky rodiny domov odniesli malú pozornosť. Viac o Dni rodiny, miestach a dátumoch, kde sa bude Deň rodiny konať, nájdete na www.denrodiny.sk.

informovali miestni organizátori a Lea Hagovská